Meszna

Meszna to niewielka miejscowość w południowej części Polski, a jej dokładna lokalizacja to południowa część województwa śląskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego, teraz administracyjnie Meszna to powiat bielski, gmina Wilkowice, w której skład wchodzą trzy sołectwa: Wilkowice, Bystra i Meszna. Powierzchnia sołectwa Meszna wynosi 261 ha.

Wieś położona jest w Beskidzie Śląskim, na stokach Magury (1111m n.p.m.), między Bystrą, Wilkowicami i Buczkowicami. Z zachodu Meszna otoczona jest Beskidem Śląskim, z kolei pozostałe kierunki to tereny górskie w Bramie Wilkowickiej i Kotlinie Żywieckiej. Komunikacyjnie z Mesznej można dojechać drogą 942 do Bystrej (i Bielska-Białej) oraz do Buczkowic (i Szczyrku), jest stąd także niedaleko do Żywca, Wisły, Brennej czy Istebnej.
Meszna to atrakcyjne miejsce pod względem turystycznym, przez teren miejscowości przebiega szlak turystyczny żółty ze stacji PKP Wilkowice Bystra na Klimczok. Meszna jest położona przy trasie Bielsko-Biała — Szczyrk.

Meszna została założona w 1712 roku przez kasztelana łęczyckiego Jerzego Warszyckiego, właściciela klucza łodygowickiego.

Back To Top