Jubileuszowe Mikołajki w „Chacie na Groniu”

thumbnail

W sobotę 7 grudnia 2019 r. po raz kolejny w Mesznej przy Chacie na Groniu odbył się „Zimowy Zlot Młodzieży – Mikołajki 2019”. Organizatorem zlotu była Komisja ds. Młodzieży Oddziału PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku- Białej przy aktywnej współpracy Szkolnych Kół Krajoznawczo- Turystycznych: „Wędrowiec” (przy ZSP w Mesznej) oraz „Tropiciel” (przy SP w Bystrej).
Celem imprezy było propagowanie miejsc aktywnego wypoczynku w Beskidzie Śląskim, integracja młodych turystów, rozwijanie ich wrażliwości na otaczającą przyrodę oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dożywiania zwierząt w okresie zimy.
Na metę zlotu przy Chacie na Groniu o godz. 10:00 stawiło się ok 500 uczestników (dzieci, opiekunów, rodziców) z 17 placówek oświatowych miasta Bielska –Białej i powiatu bielskiego, reprezentujących działające w nich Szkolne Koła Krajoznawczo- Turystyczne.
W atmosferze doskonałej zabawy każda z przybyłych grup udekorowała wyznaczoną choinkę własnoręcznie przygotowanymi, jadalnymi dla zwierząt leśnych ozdobami, tym samym uczestnicząc w konkursie na „Najpiękniejszą Choinkę dla Zwierząt” . W tym samym czasie odbył się również „Mikołajkowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczo – Turystycznej”, w którym każdą szkołę reprezentowały dwuosobowe drużyny. Pierwsze miejsce w grupie młodszej zajęła SP nr 38 w Bielsku – Białej, drugie miejsce – SP nr 33 w Bielsku – Białej, a miejsce trzecie SP w Mesznej. W grupie starszej I miejsce zdobył ZSTiH w Bielsku – Białej, II miejsce – SP w Mazańcowicach, a miejsce III – ZSEEiM w Bielsku – Białej.
W czasie gdy komisja, w składzie: pani Teresa Horak – członek Zarządu Oddziału PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku – Białej, pan Janusz Zemanek – Wójt Gminy Wilkowice, pan Jacek Zając – zastępca Wójta oraz pan Piotr Pielesz – Sołtys Bystrej oceniała poprawność i estetykę ubranych choinek, dla uczestników imprezy przygotowane były niespodzianki: spotkanie z Mikołajem, zabawy na pierwszym w tym roku śniegu, ognisko i słodycze.
W samo południe nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie pamiątkowych dyplomów. Komisja nie miała łatwego wyboru najpiękniejszej spośród wspaniałych choinek, przystrojonych w owocowe bombki, ziemniaczane śnieżynki, sopelkowe marchewki i buraczkowe łańcuchy. W rezultacie przyznano trzy równorzędne wyróżnienia: dla ZSP w Mesznej, SP nr 18 w Bielsku – Białej oraz SP nr 38 w Bielsku – Białej.
Puchar dla najliczniejszej drużyny zdobył ZSP z Mesznej, a puchar dla najmłodszej drużyny – PP w Bystrej.
Z okazji jubileuszu piętnastolecia działalności SKKT-PTTK „Wędrowiec” działającego w ZSP w Mesznej koło otrzymało gratulacje od Wójta Gminy Wilkowice pana Janusza Zemanka oraz Przewodniczącego Rady Gminy pana Marcina Kwiatka, a także od Zarządu PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku – Białej. Opiekun koła pani Barbara Rojek została wyróżniona odznaką honorową Oddziału PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku – Białej. Natomiast za współpracę w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa w regionie – Dyplomem Oddziału PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku – Białej, z rąk wiceprezes pani Janiny Dyrdy uhonorowano dyrektorów i nauczycieli naszej gminy: panią Małgorzatę Długosz, panią Łucję Salachna, panią Małgorzatę Jamróz, panią Krystynę Laszczak, panią Aleksandrę Jaślanek, panią Olimpię Podwacietnik oraz gospodarza Chaty na Groniu – pana Jacka Kowalcze.
Składamy gorące podziękowania Urzędowi Miasta w Bielsku-Białej, Urzędowi Gminy Wilkowice, Oddziałowi PTTK w Bielsku-Białej, Radnym Sołectwa Bystra, którzy ufundowali puchary, nagrody oraz upominki i słodycze dla uczestników zimowego zlotu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy.
Zabawa była wspaniała i mamy nadzieję, że zwierzęta też się ucieszą tej zimy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za entuzjazm, szczególnie dzieciom, opiekunom i rodzicom. Dziękujemy również Mikołajowi, że zaszczycił nas swoją obecnością.
Do zobaczenia za rok.
Anna Tórz – ZSP w Mesznej

Back To Top